Jak wybrać odpowiednią księgową?

Czy czujesz się przytłoczony lawiną papierkowej roboty? Prowadzenie firmy to nie tylko pasja, ale także nieunikniona konieczność opłacania podatków, uzupełniania dokumentów oraz rozliczania faktur. Ale nie musisz sam w tym wszystkim zostawać.

Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać odpowiednią księgową lub biuro rachunkowe na Bemowie w Warszawie, które będzie dla Ciebie nieocenionym wsparciem.

W czym może Cię wyręczyć księgowa lub biuro rachunkowe?

Zacznijmy od podstawowego pytania: po co właściwie potrzebuję księgowej? Księgowa lub biuro rachunkowe to wsparcie w każdej kwestii związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. Mogą zapewnić obsługę finansowo-księgową, kadrowo-płacową, doradztwo oraz reprezentację podczas kontroli z urzędu. Zakres usług zależy od oferty konkretnego biura oraz Twoich indywidualnych potrzeb jako przedsiębiorcy.

Księgowa oferuje szeroki zakres wsparcia, ale głównym zadaniem jest rozliczanie podatków, prowadzenie ksiąg, ewidencja przychodów i rozchodów oraz sporządzanie sprawozdań finansowych. Może także pomóc w założeniu firmy lub zrobić to za Ciebie. Ponadto doradztwo w zakresie odliczeń od kosztów prowadzenia działalności, wysyłanie deklaracji czy informowanie o wymaganiach dotyczących ZUS, to zadania, które możesz zlecić księgowej.

Czym sugerować się wybierając księgową?

Czy księgowa lub biuro ma OC?
Kto odpowiada za poprawność obliczeń i opłat? W obu przypadkach odpowiedzialność ponosi przedsiębiorca, co oznacza, że nie jest ważne, jaki błąd popełni księgowa, konsekwencje ponosi osoba odpowiedzialna za firmę. Dlatego sprawdzając biuro rachunkowe, musisz dowiedzieć się, czy posiada ono ubezpieczenie OC. Jest to niezbędne w sytuacji, gdy księgowa popełni błąd w wyliczeniach, a w efekcie przedsiębiorca dostanie mandat. Co zapewni ubezpieczenie OC? Jeśli przedsiębiorcy uda się udowodnić, że powodem pomyłki jest błąd księgowej, może ubiegać się o odszkodowanie, które jest wypłacane właśnie z tej polisy.

Czy cena jest zależna od ilości dostarczonych księgowej dokumentów?
Kolejna rzecz, na którą zwracamy uwagę, to cena, która może być bardzo zróżnicowana, zależnie od oferty biura i naszych potrzeb. Nikt nie lubi przepłacać, dlatego staramy się wybierać oferty atrakcyjne cenowo. Jednak czy to się opłaca?

Jakie doświadczenie powinna posiadać księgowa?

Księgowe pracujące w biurach lub oferujące swoje usługi prywatnie, mogą potwierdzić swoje umiejętności wykształceniem lub certyfikatem. Bardzo ważne jest, aby księgowa miała wykształcenie wyższe magisterskie, ponieważ osoby, które je posiadają, ukończyły specjalizację zapewniającą odpowiednią wiedzę do prowadzenia finansów firmowych. Możemy poprosić księgową o okazanie dokumentów potwierdzających posiadanie wykształcenia.

Do 2004 roku biura rachunkowe musiały posiadać certyfikat księgowy, który pozwalał na prowadzenie ksiąg i doradztwo podatkowe. Obecnie taka certyfikacja nie jest wymagana. Członkostwo w Stowarzyszeniu Księgowych jest kolejnym atutem. Jeśli księgowa należy do takiego stowarzyszenia, możemy mieć pewność, że jest na bieżąco z przepisami oraz posiada aktualną wiedzę i szkolenia.

Czy cena jest zależna od ilości dostarczonych księgowej dokumentów?

Na cenę składa się kilka czynników, takich jak:

  • ilość przekazywanych dokumentów,
  • doświadczenie księgowych,
  • posiadane certyfikaty,
  • oraz dodatkowe usługi.

Warto o tym pamiętać, ponieważ biuro, które na pierwszy rzut oka wydaje się tanie, po doliczeniu opłat za przekroczenie limitu zleconych faktur w miesiącu, może okazać się dość drogie.

Jak wybrać odpowiednie biuro księgowe?
Przewiń na górę